Užitečné informace

Francouzská lyžařská střediska patří mezi největší, nejvyšší a nejrozsáhlejší střediska na světě. Na prvním místě je třeba zmínit lyžařskou oblast Tři údolí (Les Trois Vallées ), která sčítá přes 600 km sjezdovek a 200 lanovek a vleků, jež dohromady vytváří tzv. houpačkový systém a vzájemně propojují tři údolí Courchevel, Méribel und Val Thorens/Les Menuires. Val Thorens je s 2300 metry nejvýše položeným lyžařským střediskem v Evropě.

Další obrovský houpačkový komplex vytváří střediska La Plagne a Les Arcs (420 km sjezdovek, 169 lanovek a vleků), stejně tak Tignes a Val d'Isère (350 km sjezdovek, 97 lanovek a vleků). Největší a nejvýše položená ledovcová střediska se nachází v Tignes (2.100-3.350m) a Les 2 Alpes (1.300-3.560m).

Francouzské Alpy se kromě jiného mohou pyšnit nejvyšší horou Evropy “Mont Blanc”(4.809 m). K jejím nohám se sklání slavné středisko Chamonix – dějiště prvních zimních olympijských her v roce 1924. Odtud vede druhá nejvýše položená lanovka Evropy na Aiguille du Midi (3842m), výchozí bod pro nejdelší a nejzajímavější sjezd v hlubokém sněhu na světě, více než 20 km dlouhý sjezd po ledovci přes Vallée Blanche do Chamonix.

Další olympijské hry se konaly roku 1968 v Grenoblu (alpské displíny v Chamrousse) a 1992 v Albertville (některé závody mimo jiné v Tignes).

Gastronomie
Francouzská kuchyně se pyšní dlouholetou tradicí, pramenící jak z regionálních a rodinných zvyklostí, tak i z vyspělé kultury Grande Cuisine ražené tamní šlechtou. Také dnes je u Francouzů dobrá strava důležitým elementem v každodenním životě a je symbolem národní identity. Vedle velkých supermarketů hrají v oblasti rybích produktů důležitou roli malé často úzce specializované obchody a trhy.

Pro Francii je typické menu o několika chodech, to nejjednodušší nesmí postrádat předkrm-hlavní chod-dezert, k čemuž se pije víno, nejčastěji červené a voda. Samotné tajemství kvalitní francouzské kuchyně se skrývá ve výběru prvotřídních surovin.

Kultura
Francie si udržuje výsostné postavení v Evropě i na celém světě díky zvláštnostem své kultury, která je definována především libozvučným jazykem. Mediální politika země státními dotacemi pro francouzský film a hudbu výrazně podporuje domácí kulturu a jazyk. Francie se usilovně snaží v Evropské Unii, UNESCU, WTO bránit svou koncepci kulturní rozmanitosti („diversité culturelle“): Kultura není žádné zboží, s kterým by se mohlo bezmezně obchodovat.

Celostátní péče o zachování bohatého kulturního dědictví je prvořadým úkolem domácí politiky. Tento postoj je podporován mnoha státem organizovanými prostředky, které přispívají k rozvoji národního a kulturního uvědomění. V ročním kulturním kalendáři pevně zakotvené dny národního dědictví, hudby nebo kinematografie shledávají u obyvatelstva velký ohlas. Velkolepě pořádaná kulturní představení jen potvrzují sebereflexi Francie jako kulturního národu a Paříže jako kulturní metropole. Po nádherném dni stráveném na lyžích v jednom z mnoha středisek, jež se již třikrát stala dějištěm zimních olympijských her (Chamonix 1924, Grenoble 1968 a Albertville 1992), se můžete i Vy oddat tradiční francouzské kuchyni a vychutnat si večer při skleničce kvalitního červeného vína.


Zpět

 


Reklama
Šumava Šumava Šumava

eProgess