Užitečné informace

Itálie nabízí vyznavačům zimních sportů fascinující střediska, která vytváří v kombinaci s Dolce Vita zcela zvláštní atmosféru. Největší komplex lanovek a vleků – Dolomiti Superski – nabídne každému lyžaři a snowboardistovi 1.220 km sjezdovek. Četné útulné horské chaty Vás zvou na krátký relax u cappuccina, při kterém se můžete nechat unášet krásami italských hor.

Turín 2006 a Cortina d’Ampezzo 1956 byli dějišti zimních olympijských her. Světově známé je rovněž středisko Bormio, pořadatel Mistrovství světa v alpském lyžování v letech 1985 a 2005.

Dalšími známými středisky jsou Livigno s možností bezcelního nákupu a Sella Ronda, rovinatý horský masív, jehož zaoblení rozbuší srdce nejednoho lyžaře.

Gastronomie
Za italskou kuchyni je obecně označován souhrn různých italských specialit. Italská kuchyně je složena hned z několika rozdílných regionálních kuchyní a je podmíněna zeměpisnou polohou a dlouholetou kulinářskou tradicí. Právě proto je italská kuchyně charakteristická pestrým množstvím přísad, z kterých se vaří ty nejlahodnější speciality. Mezi všeobecně známé produkty patří např. italský olivový olej, různé druhy sýrů (např. Parmesan, Mozzarella, Gorgonzola), uzeniny a masové výrobky (jako Mortadella, Salami, šunka San-Daniele) a samozřejmě těstoviny a pizza. Nelze rovněž opomenout bohatou nabídku domácího vína (např. Chianti a Barolo).

V Itálii je obvykle považována za hlavní jídlo večeře, kterou tvoří předkrm/Antipasti, dva hlavní chody a zákusek.

Kultura
Itálie se stala v Evropě poměrně brzy významnou zemí v oblasti kultury a umění. Římská antika udávala v období Římské říše směr celé evropské architektuře. Také ve středověku a v období renesance byla Itálie průkopnickou zemí evropského umění, kultury a vědy. Oblast malířství,sochařství a architektury obohatila Itálie hned o několik významných osobností jako da Vinci, Botticelli, Raphael, Angelico a Michelangelo. Itálie je světově proslulá uměním, kulturou, mnoha slavnými stavbami jako např. Koloseum Šikmá věž v Pise, jakožto i svou gastronomií (Pizza, Pasta aj.), dále se člověku automaticky vybaví slova jako móda, elegance, životní styl, design, film, divadlo, literatura, poezie nebo opera.

Krátce shrnuto – Itálie je země, která umožňuje „Dolce Vita“, jenž můžete bezesporu zažít i na zimní dovolené např. v Livignu „U Bombardina“.


Zpět

 


Reklama
Šumava Šumava Šumava

eProgess