Užitečné informace

Alpami charakteristické Rakousko nabízí příznivcům zimních sportů nesčetné možnosti. Obzvláště ve spolkových zemích Tyrolsko, Vorarlbergsko a Salcbursko najdete téměř v každém údolí jedno či více lyžařských středisek.

Největší lyžařské arény rakouských Alp se rozprostírají přes četné vrcholky a nabízí sportovním nadšencům přes 100 lanovek a vleků a více než 250 km nejlépe upravovaných sjezdovek. Mezi nejznámější lyžařské oblasti patří Zillertal, Wilder Kaiser nebo Arlberg, kolébka alpského lyžování. Kompletní nabídku zimní dovolené v Rakousku doplňují mnohé ledovce (např. Sölden, Tuxer Gletscher, Stubaier Gletscher, Pitztaler Gletscher), na kterých se můžete oddávat zimním radovánkám téměř po celý rok.

Mnohá lyžařská střediska v Rakousku se pravidelně podílejí na pořádaní světových pohárů. Nejznámější ze všech závodů světového poháru je bez pochyby jeden z nejnáročnějších sjezdů mužů na proslulé sjezdovce Streif v Kitzbühelu. V Insbruku, hlavním městě Tyrolska, se v letech 1964 a 1976 konaly zimní olympijské hry.

Alpský sport je hlavní hnací silou turismu – nejdůležitější sektor rakouského hospodářství.

Gastronomie
Rakousko je proslulé pestrým výběrem tradičních jídel, nápojů a moučníků, mezi něž patří mimo jiné po celém světě známý vídeňský řízek, vídeňská lahůdka "Tafelspitz" (vepřový ocásek), korutanské nudle a různé druhy knedlíků. Pivovarnictví a vinařství má v Rakousku rovněž dlouholetou tradici, stejně tak jako výroba rakouského sýru a špeku nebo pěstování chřestu. K nejznámějším sladkým pokrmům patří Mozartovy koule, Sacher dort, salcburské noky a různé druhy jablečných závinů.

Rakouská kuchyně je mezinárodně známá především díky různým druhům moučníků a sladkostem. Vedle této tradiční kuchyně se postupně vyvíjela i nová místní kuchyně moderní doby, která upřednostňuje místní produkty a prosazuje lehký způsob přípravy.

Kultura
Rakousko je ve světě známé jako národ s velkým kulturním bohatstvím a velkou tradicí, která se odráží ve všech oblastech kultury zejména však v životním stylu a národní hrdosti místních obyvatel, architektuře a kulturních památkách. Pojmy jako vídeňská kavárenská kultura a kabaretní scény, fluidum rakouských měst, festival, nebo burčák jsou pro Rakousko stejně tak typické jako v celé zemi oblíbené zimní sporty. Mnoho staveb Rakouska je součástí světového kulturního dědictví UNESCA, v roce 2003 bylo město Graz vyhlášeno za Evropské město kultury. O rozšířování rakouské kultury do zahraničí se stará Rakouské kulturní fórum.

Těm, kterým nejsou formality příliš blízké, připravilo Rakousko pro zimní dovolenou zcela nevázanou formu kultury – après-ski.


Zpět

 


Reklama
Šumava Šumava Šumava

eProgess