Užitečné informace

Švýcarsko je známé svými úžasnými lyžařskými středisky s dlouhou tradicí. Příznivci zimní dovolené tu najdou jak opuštěné chatky a lyžařské osady bez aut, tak i zvláštní atmosféru luxusu.

Ve Švýcarsku je celkem 74 čtyřtisícovek, z nichž 12 nejvyšších se nachází ve Walliských Alpách se světově známým vrcholem Matterhornu (4.478 m) v lyžařském středisku Zermatt. Neméně známý je pak Dreigestirn aus Eiger (3.970 m), Mönch (4.107 m) a Jungfrau (4.158 m), ležící v Berner Oberlandu. Na jejich úpatí, ve Wengen, se každoročně koná proslulý Lauberhorn světový pohár ve sjezdu. Z Grindelwaldu se ozubenou dráhou dostanete na Jungfraujoch (3.454 m), nejvyšší lanovku Evropy.

Na jihu od Genfer See leží lyžařské středisko Les Portes du Soleil, které nejenže zaručuje neobyčejný zážitek z lyžování, ale svými 650 km dlouhými sjezdovkami a 211 vleky představuje vedle francouzského „Les Trois Vallées“ největší lyžařské středisko světa.

K olympijské poctě dospělo Švýcarsko v roce 1956, kdy se v Sankt Moritzu konaly zimní olympijské hry. Tradiční oblast zimních sportů nabízí vedle zvláštní atmosféry také lyžařská střediska světového významu.

Gastronomie
Švýcarsko má obrovskou tradici ve výrobě sladkostí a čokolády. Německy mluvící Švýcarsko se specializovalo spíš na výrobu mléčné čokolády a francouzsky mluvící Švýcarsko zase na výrobu čokolády hořké. Tradiční švýcarská čokoláda má většinou tabulkovou formu.

Ve Švýcarsku najdeme bezpočet druhů chleba a také menších pekáren, které je nabízejí. Ve francouzském a italském Švýcarsku se setkáme spíše se světlým chlebem, v německém zase naopak s tmavým. Nesmíme samozřejmě také zapomenout na švýcarský sýr. Nejoblíbenějším je „Gruyère“ z alpských Waadtländer, dále pak „Emmentaler“ s velkými dírami, vyráběný jako obrovský bochánek. Z francouzského Švýcarska pochází také sýrové „Fondue“ (Waadtland) a Raclette (Wallis), které jsou dnes již oblíbené i mimo Švýcarsko.

Kultura
Švýcarsko je rozděleno na více jazykových a tím pádem i kulturních regionů, proto je složité mluvit o jednotné švýcarské kultuře. Tři větší jazykové regiony jsou silně ovlivněny současnými sousedními i anglosaskými zeměmi.

Místní zvyky se dodržují v celém Švýcarsku díky spolkům. Zvyky zahrnují především hudbu, tanec, divadlo, recitaci básní, řezbářství a vyšívání. Mnoho místních zvyků a tradicí je spojeno se střídáním ročního období, např. Basilejský karneval (Basler Fasnacht), Ženevská eskáda (Genfer Escalade) či Curyšský jarní festival (Zürcher Sechseläuten). Dlouhou tradici má ve Švýcarsku vedle hudby a tance tradiční sýrařský průmysl. Zdařilý den v krásných lyžařských regionech Švýcarska můžete po lyžování výborně zakončit například společným posezením u sýrového Fondue nebo u Raclette.


Zpět

 


Reklama
Šumava Šumava Šumava

eProgess